wtorek, 20 kwietnia 2010

JEZIORO TRZEŚNIOWSKIE...

W niedzielny słoneczny dzień wybraliśmy się na wycieczkę brzegiem Jeziora Trzesniowskiego. Wyjątkowe jest z wielu względów, jednym z nich jest głębokość zbiornika – 58.8m, stawia to jezioro na 10 miejscu w Polsce. Następny powód, dla którego można uznać je za wyjątkowe to czystość wody. I klasa czystości! Na turystach fakt ten robi spore wrażenie. Przejrzystość wody pozwala na uprawianie nurkowania. Całe rzesze nurków korzystają z tego dobrodziejstwa. Wyjątkowe jest również położenie jeziora. Leży ono w rynnie, co oznacza, że otaczają je strome wzniesienia zwane morenami. Są to niezwykle urokliwe tereny, wzgórza pocięte są głębokimi wąwozami. Ponieważ tereny te są częścią Łagowskiego Parku Krajobrazowego, ingerencja człowieka ogranicza się tu tylko do zabiegów kosmetycznych. Wieloletnie olbrzymy drzewne umierając zostają tam gdzie dokończyły żywota, stwarza to wrażenie pierwotności i dzikości. Okolice jeziora porasta stary bukowy las, zbiornik leśny, będący unikatem na skalę europejską.
Po drodze zrobiliśmy kilka postoi aby "naładować akumulatory" .
Na samym końcu Jeziora Trześniowskiego znajdują się źródełka z krystalicznie czystą wodą. Po napełnieniu butelek ruszyliśmy w dalszą wędrówkę

Minęliśmy także Stawy Bochenek, które znajdują się na terenie poligonu wojskowego, niegdyś hodowano w nich ryby.
Porośnięte są wodnymi liliami i trzciną

A to moja ulubiona STORCZYKOWA ŁĄKA- przepiękne miejsce, :)Kończąc naszą 15 kilometrową wędrówkę, wróciliśmy zmęczeni ale niezwykle usatysfakcjonowani do domu. Czasem nie trzeba daleko wyjeżdżać, wystarczy po prostu wyjść z domu aby rozkoszować się otaczającą nas przyrodą:).

8 komentarzy:

 1. Pięknie...naprawdę cudowne miejsca. Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję tak pięknego 'sąsiedztwa':)
  Czasem taka wyprawa może zdziałać cuda...
  Pozdrawiam!
  MG

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne okolice i fotki wspaniałe, bardzo lubię twoje zdjęcia krajobrazów oglądać.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne miejsce choć nie mam pojęcia gdzie ono się znajduje. Piękne zdjęcia. Dziękuję za wizytę w moim blogu i oczywiście zapraszam!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazdroszczę takiej okolicy za drzwiami. Ech...

  OdpowiedzUsuń
 6. łał...nie mogę się napatrzeć...przecież ja kojarzę to miejsce jak byłam mała to pływałam do źródełka kajakiem z tatą...rozczulam się...tyle wspomnień. Piękne okolice masz blisko siebie!!!Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj piekne...w tej chwili nie ma dla mnie piekniejszego miejsca na Ziemi:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne te Twoje okolice. A ja z Wrocławia mam do nich przysłowiowy "rzut beretem". Pokazujesz takie zachęcające zdjęcia, że chyba w najbliższe wakacje wybiorę się na kilka dni popodziwiać Twoje strony:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz:)